لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

استعلام سند ملک با شماره ملی

استعلام سند ملک با شماره ملی

خب اول باید ببینیم هدف از این استعلام چیه؟ بعضی ها میخوان بدونن آیا ملکی به نامشون هست که خودشون خبر نداشته باشن یا نه؟ یا بخوان اطمینان حاصل کنن از بنام بودن ملکشون. چون این حق رو دارن، پس میتونن با رجوع به سازمان ثبت ، استعلام بگیرن و مطلع بشن.

اما اگر بخوایم با شماره ملی شخصی دیگه استعلام بگیریم که آیا فلان ملک به نام ایشون هست یا نه، و یا برای استعلام اینکه چه ملک هایی به نام همسر یا فلان فامیل هست ، این کار ها طبیعتا حق ما نیست و قابل استعلام نیست، یعنی سازمان ثبت جواب ما رو نمیده مگر توسط خود مالک، وکیل قانونی مالک یا با حکم قضایی و بنا به مصلحت ها و دلایلی.

تفاوت استعلام سند ملک با استعلام معاملات با کد پیگیری

امکان استعلام معاملات با کد ملی طرف قرارداد و کد رهگیری قرارداد امکان پذیر است. این امکان بصورت آنلاین نیز امکان پذیر است. اما این استعلام با  استعلام سند ملکی کاملا متفاوت است.  استعلام سند ملکی جزو اطلاعات خصوصی افراد محسوب می شود. در حالی که قراردادها امکان گرفتن استعلام بصورت آنلاین را نیز دارند (در صورت داشتن کد ملی طرف قرارداد و کد رهگیری قرارداد).  

انواع استعلاماتی که می توان بصورت آنلاین گرفت

با در نظر گرفتن اینکه خیلی از استعلامات باید به صورت حضوری و توسط شخص صاحب سند صورت بگیرد، استعلاماتی دیگری هم وجود دارند که می تواند بصورت آنلاین و از سایت رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گرفت. 

تصدیق اسناد و اوراق اسناد رسمی را می توانید از طریق فرمی که در سایت سازمان ثبت اسناد موجود است، از طریق این صفحه تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی و با شناسه سند و رمز تصدیق پیگیری کنید. استعلام دیگری که می توانید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد بگیرید، فرم پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک می باشد. این استعلام برای تعیین آخرین وضعیت ملک کاربرد دارد.  شما می توانید با شناسه یکتای استعلام که 18 رقم می باشد این استعلام را از طریق صفحه پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک بگیرید. استعلامات دیگری مثل استعلام ممنوع الخروجی و استعلام شناسه ملی را نیز می توانید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد کشور با در دست داشتن اطلاعات مورد نیاز سایت انجام بدهید.

قوانین اداره ثبت اسناد در رابطه با استعلام سند با کد ملی

باید بدونیم اداره ثبت حریم خصوصی افراد رو حفظ میکنه و اطلاعات شخصی اونها رو در اختیار دیگران قرار نمیده حتی نزدیک ترین بستگانشون. و این یک امر کاملا طبیعی و قانونیه  و تنها در صورتی که حکم قضایی داشته باشین این کار ها ممکنه انجام بشه.

برای اطلاع از اینکه چه املاکی به نام خودتون ثبت شده باید با همراه داشتن کارت شناسایی خودتون به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنین تا اونا براتون از ثبت استعلام بگیرند. 

سوالات متداول در رابطه با استعلام ملک با سند ملک رو بررسی می کنیم.

پرسش: سلام، من میخوام بدونم آیا به نام من سندی ثبت شده یا نه؟ باید چکار کنم؟

پاسخ مشاور: به یک دفترخانه مراجعه کنید و کد ملی و شناسایی تون رو ارائه بدید تا از ثبت استعلام کنید

پرسش:ببخشید آیا میتونم با شماره ملی همسرم بفهمم که چه ملک هایی به نامش هست؟

پاسخ مشاور: خیر، این امکان وجود ندارد و فقط خود ایشان حق استعلام دارند.