لطفا صفحه رو مجددا بارگذاری کنید.

بارگذاری

خرید وام جانبازی و شرایط آن

وام جانبازی همواره یک پیشنهاد جذاب برای افرادی است که می خواهند از طریق گرفتن وام، صاحب خانه بشوند. با توجه به اینکه امروزه خرید خانه برای قشر بزرگی از جامعه مشکل شده است؛ بسیاری از افراد برای خانه دار شدن از وام  های مسکن استفاده می کنند. در این میان وام های جانبازی از ارزش خاصی در میان متقاضیان برخوردار است. همانند سایر تسهیلات، وام جانبازی نیز دارای نکات قانونی و حقوقی مخصوص به خود است. در این مقاله قصد داریم برخی از مهم ترین نکات خرید وام جانبازی را برای شما بیان کنیم. اگر قصد خرید وام جانبازی را دارید، توصیه می‌کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

در مانیشن می‌توانید بهترین ملک های با وام در شهرهای تهران، مشهد، کرج، رشت و اصفهان را در سریع ترین زمان ممکن پیدا کنید.

قوانین وام جانبازی چگونه است؟ 

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 1395 موظف شده تا از طریق بانک های عامل به افراد واجد شرایط با اولویت های درصد جانبازی، آزادگان، خانواده شهدا (همسر، والدین و فرزندان)، فرزندان جانبازان هفتاد درصد (70%) و بالاتر و وراث تحت تکفل، جانبازان پنج درصد (5%) و بالاتر و وراث تحت تکفل آزادگان، وام خرید یا ساخت مسکن پرداخت نماید.

مبلغ تسهیلات وام جانبازی در شهرهایی با جمعیتی بیش از یک میلیون نفر، 85 میلیون تومان، مراکز استان ها 70 میلیون تومان، سایر شهرها 57 میلیون و 500 هزار تومان، در روستاها 35 میلیون تومان و در شهرهای جدید معادل سقف تسهیلات مرکز همان استان است. وام جانبازی با نرخ 4% و با مدت بازپرداخت 20 ساله بدون رعایت الگوی مصوب مسکن و نوساز بودن پرداخت می‌شود.

زمان پذیرش تقاضای این تسهیلات توسط بانک‌های عامل از ابتدای تیر ماه هرسال تا پایان خرداد ماه سال بعد به مدت یکسال و ملاک عمل، تاریخ صدور معرفی نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد. این تسهیلات غیر قابل فروش و انتقال به غیر می‌باشد و در صورت فروش ملک، دریافت‏ کننده تسهیلات باید بدواً نسبت به تسویه تسهیلات مذکور و یا انتقال تسهیلات به ملک جایگزین اقدام نماید.

برخی از قوانین و شرایط وام جانبازی

وام های حمایتی غیر جانبازی مانند وام های کارمندی و شرکتی، مسکن مهر، خود مالکی و موارد دیگر مانع دریافت این تسهیلات نمی شوند. افراد مشمول می‌توانند بصورت مشترک از تمامی تسهیلات برای یک واحد مسکونی استفاده کنند.

آن دسته از املاکی که به نام جانباز، وام جانبازی دریافت کرده باشند، مطابق قانون تا تسویه کامل وام قابل انتقال به غیر نیست. در این خصوص خریدار می‌تواند با عقد قرار داد مبایعه و وکالت فروش بلاعزل از فروشنده (مالک اصلی) ملک را خریداری کرده و یا به فروش برساند.

وام جانبازی خرید مسکن به افرادی که فاقد مسکن یا مسکن مناسب باشند و پیش از این از تسهیلات مسکن ایثارگری استفاده نکرده باشند، پرداخت می‌شود. اما جانبازان 70 درصد و بالاتر که با توجه به وضعیت جسمانی دارای مسکن نامناسب هستند، با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌توانند پس از تسویه تسهیلات قبلی مسکن ایثارگری مجدداً از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

نکته‌ای که حتما به یاد داشته باشید

نکته مهم در این موضوع این است که چنانچه در حین پرداخت اقساط یا بعد از تسویه وام و قبل از انتقال سند، مالک مورد نظر فوت شود لازم است تا طی درخواستی از از دادگاه الزام به سند را بخواهید. البته از وارثین نیز می‌توانید درخواست سند کنید. دقت دارید که تمامی وکالت های فرد با فوت وی ساقط می‌گردد. ضمنا اگر در این مدت صاحب سند به شخصی حقیقی (مثلا کسی که از صاحب سند چک برگشتی دارد) یا حقوقی (مثل سازمان دارایی و غیره) که سند طلبکاری داشته باشند می‌توانند ملکی که شما آن را بصورت وکالتی خریداری کرده اید بازداشت و یا توقیف نمایند. امکان به مزایده گذاشتن ملک نیز در این حالت وجود دارد.

در صورت بروز چنین حوادث ناگواری شما برای احقاق حق خودتان ملزم به مراجعه به دادگاه ها و مسیرهای پر پیچ و خم اداری می‌شوید. بنابراین اگر قصد خرید ملکی با وام جانبازی را دارید، متخصصین مانیشن اکیدا به شما توصیه می‌کنند تا به نکات فوق دقت کنید تا کمترین مشکلی برای شما ایجاد نشود.

کلام آخر

فرایند دشوار و مدت زمان طولانی پرداخت وام بسیاری از ایثارگران عزیز را گله مند کرده است که مسئولین بایستی با تمام قوا در پی حل مشکلات این قشر از جامعه باشند. قشری که با گرفتن جانشان در دست از این مرز و بوم دفاع و حفاظت کرده‌اند!